Outstanding Cavaliers Awarded

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






Gables’s annual end of year awards ceremony took place on Tuesday, April 28. Congratulations to every one of this year’s award winning students for their hard work and dedication to their academics and athletics.

Below is the full list of this year’s awards and their recipients:

Freshmen Awards:

Freshman Silver Scholar Awards: Luis Lopez, Amanda Pallas, Leila Iskandarani

Freshman Gold Scholar Award: Yanik Ariste

DIRIGO Award: Alyssa Lamadriz

Principal’s Freshman Award: Grace Sedaghatpisheh

Rookie of the Year: Yara Faour

Freshman of Distinction: Cavan Wilson

Freshman of Distinction: Savannah Payne

 

Senior Awards:

Junior League of Miami Award: Allyssa Dobkins

Ralph V. Moore Scholarship: Teague Scanlon

Susana B. Tweed Award: Allyssa Dobkins

Daugherty Nursing Award: Sierra Reid

Kerdyk Music Scholarship: Maria Yow

American Legion Silver Award: Sofia Toche

American Legion Silver Award: Ricardo Castro

American Legion Gold Award: Camila Lupi

American Legion Gold Award: Steve Mendez

City of Coral Gables Award: Amelia Leon

Rick Gonzalez Cavalier Spirit Award: Teague Scanlon

DIRIGO Male: Camilo Bacca

DIRIGO Female: Jessica Wang

Joan Reitsma Community Education Award: Adrianna Hernandez

Norm Anderson Leadership Award: Daniel Regalado

Vernika Silva Spirit of Diversity Award: Margarita Rivers

Award for Overcoming Adversity: Meghan Ballard

Senior Bronze Scholar Award: Alexa Alcalay

Senior Silver Scholar Award: Jose Balcazar

Senior Gold Scholar Award: Cyrus Zeledon

Paul Bell Excellence Award: Logan Morris

Principal’s Senior Award: Coby Sanchez

Principal’s Senior Award: Valerie Montesino

Senior Cavalier of Distinction: Alexander Duran

Senior Cavalier of Distinction: Hanna Payne

 

Junior Awards:

Duke Book Award: Maria Victoria Paredes

Harvard Book Award: Rafael Gonzalez

Smith Book Award: Gabrielle Saliamonas

UNC Chapel Hill Book Award: Eleonor Bauwens

Williams Book Award: Manuela Munoz

Brown Book Award: Maya Iskandarani

Princeton Book Award: Daniela Quijano

MIT Book Award: Kevin Torgas

Bryn Mawr Book Award: Sophie Feinberg

Dartmouth Book Award: Grace Howie

Cornell Book Award: Eleanor Harley

Sewanee Book Award: Karla Santoyo

UVA Book Award: Alexander Elortegui

Junior Bronze Scholar Award: Maria Estrada

Junior Silver Scholar Award: Joseph Villafane

Junior Gold Scholar Award: Juan Salazar

Principal’s Junior Award: Alejandro Arzola

Principal’s Junior Award: Taylor Fay

DIRIGO: Sabrina Ochoa

Junior of Distinction: Joshua Zambrano

Junior of Distinction: Jordan Payne

 

Sophomore Awards:

Kiwanis Club Award: Jeniffer Infante

Wellesley Book Award: Lane Morris

DIRIGO Male: Julian Elortegui

DIRIGO Female: Albany Muria

Sophomore Bronze Scholar Award: Henry Santer

Sophomore Silver Scholar Award: Caterina Viscito

Sophomore Gold Scholar Award: Angelica Viscito

Principal’s Sophomore Award: Holden Payne

Principal’s Sophomore Award: Sydney Scanlon

Sophomore of Distinction: Starr Horton

Sophomore of Distinction: Olivia Field

 

Department Awards:

Business Technology: Lucy Baez

Coral Gables Women’s Award: Carolina Cabello

ELL Department: Roberto Lopez

ESE Department: Roberto Lopez

Dance Award: Nicole Vilar

Arion Music Award: Bliss Aruj

ET Cook Award: Bianca Herlory

Chorus Award: Victoria Patel

Theater Award: Keren Ferrales

Visual Art Award: James Burke

Harold Trip Memorial French Award: Antoinette Avila

Kathe P. Wilson Memorial German Award: Leodan Camejo

Marguerite Reynolds Memorial Italian Award: Nina Llado

Richard Gray Spanish Award: Elliot Kutmus

Spanish for Spanish Speakers Achievement Award: Camila Rodriguez

Foreign Language Award: Paula Burkhardt

Language Arts Award: Caroline Bauwens

Quill and Scroll Newspaper Award: Brooke Donner

Mathematics Award: Nicolas Viglucci

Quill and Scroll Yearbook Award: Hanna Payne

Quill and Scroll TV Production Award: Javier Cobas

Quill and Scroll Literary Magazine Award: Aliyah Symes

Science Award: Cyrus Zeledon

Robert Schneider Social Studies Award: Howard Senior

Social Studies DAR Award: Amelia Leon

Vocational Education Award: David Martinez Carmen

Vocational Education Family and Consumer Science Award: Betsy Marichal

Fitness Education Award: George Ramirez

Dave Lawrence Athletic Award: Andy Moreira

Jack McClosky Athletic Award: Claire Shillington

Outstanding Athlete Award: Teague Scanlon

Outstanding Athlete Award: Britnee Ellison

Athletic Scholar Award: Eldrick Clapp

Athletic Scholar Award: Marianna Babboni

Print Friendly, PDF & Email